دل نوشته های یک طلبه

۱۱ مطلب در تیر ۱۳۹۱ ثبت شده است

آیت الله مجتهدی، پاسدار مکتب تهران

در خیابانهای تهران قدم می زدم. حوالی شهر زیبا بودم که متوجه یک دکه روزنامه فروشی شدم. نظری بر روزنامه ها و مجلات انداختم و در این یکنواختی طرح ها و سطحی بودن تیتر ها چشمم به هفته نامه ای افتاد که مرا به سمت خود جذب نمود.

آیت الله مجتهدی تهرانی


بارها این شخصیت را در تلوزیون دیده بودم اما از آنجائیکه ما نسل جوان کشور دل و دماغ گوش دادن به حرف بزرگترها و سالخوردگان را نداریم. کانال را عوض کرده و به پای برنامه های جوان پسند! خودمان می نشستیم. اما این تصویر با تمام سادگی هایش مرا جذب خودش کرد تا درونش فرو روم و بیشتر بدانم و بشناسم این شخصیت بزرگ را.

خود را به ایستگاه اتوبوس و متروی صادقیه رساندم و به سوی حرم حضرت عبدالعظیم رهسپار گشته و در طول مسیر...
بقیه در ادامه مطلب .
۲۵ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

توصیه ها و وصایای آیت الله سید علی قاضی (ره)


مطالب زیر گزیده ای از توصیه ها و وصایای آیت الله سید علی قاضی (ره) است که به شاگردان و اطرافیان خود فرموده اند و ما آن ها را به اختصار ذکر می نماییم. باشد که کلامش چون صاعقه ای بر قلبمان بدرخشد و راهنمایمان در تاریکی ها باشد


۵ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

حوزه علمیه کجاست؟

حوزه علمیه کجاست؟ واقعا به کجا حوزه علمیه می گویند؟ این دیوارها و درها و ساختمان ها، همان حوزه ای است که سربازان امام زمان را تربیت می کند؟ یا نه، حوزه علمیه چیزی فراتر از این ها است؟ چه فرقی میان حوزه علمیه و دانشکده الهیات است؟

اینها سوالاتی است که بسیاری از بازدید کنندگان حوزه های علمیه و به ویژه حوزه علمیه قم دارند. بسیاری از بازدید کنندگان وقتی وارد شهر قم می شوند، طلبه هایی را می بینند که با عمامه های سفید و سیاه در معابر قدم بر می دارند و تصورشان از حوزه علمیه، تمامی شهر قم را در بر می گیرد.

۸ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

یک قدم

راهی نیست.
تمام می شود.
خانه همین نزدیکی هاست.
فقط چند قدم دورتر.
می خواهی تنهایم بگذاری؟
اینجا؟
حالا که دیگر افق پیدا شد؟
باید بخندم!
نه باران آمد نه کسی صدایت زد. 
ای کاش از اول گفته بودی که تحمل این سکوت و آسمان بلند را نداری.
...
۶ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

مخلصانه کار کردن سخت است آقا...سلام آقا !

شب از نیمه گذشته است و نسیم خنکی که دارد از زیر پرده توری پنجره می خزد روی چشم های خسته ام، صدای مناجاتی را آورده با خودش، که حتم، از مسجد محل، بلند است. صدا، هوایی ام کرده است و یادم آورده است مناجات های سحرهای حرم امام رضا (ع) را و فکرم را کشانده است به شما و مناجاتی که لابد، همین حالا، در گوشه ای از همین زمین با حضرت معبود دارید...


۴ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
الاحقر العبد

برکت نماز اول وقت از زبان آیت الله بهجت

[http://www.aparat.com/v/d7c2714d46fb9ba18feaa7f7ca5ec1ab245092]
۸ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

عاشقانه های علما (بوی باران)

عالمان دینی جدا از سبک زندگی زاهدانه و عارفانه شان مثل همه ما بودند؛ آدم هایی عادی که مثل ما در این دنیا با همه گرفتاری هایش زندگی کردند، زندگی و خانواده داشتند و مثل همه ما در زندگی روزمره شان با کلی آدم و اتفاق روبه رو می شدند. راجع به زندگی عارفانه و مجتهدانه بزرگان دینی زیاد دیده، شنیده و خوانده ایم اما کمتر کسی هست که بداند این بزرگان چطور زندگی می کردند و رفتارشان با اعضای خانواده چطور بوده؟ با همسرشان چطور برخورد می کردند یا حتی ماجرای ازدواجشان چگونه بوده؟ نکته ای که انگار حلقه گمشده سیره عملی و زندگی آنهاست. تلاش ما در این مقاله، پرداختن به همین گوشه جذاب و مهم اما مغفول مانده زندگی بزرگان دینی است. حالا دیگر کمتر کسی هست که از نامه عاشقانه و لطیف امام خمینی (ره) به همسرشان اطلاعی نداشته باشد و البته کمتر کسی هست که بداند مثلاً صاحب تفسیر المیزان با درگذشت همسرش چقدر اشک ریخته. شاید برای شما هم جالب باشد که سبک زندگی عاشقانه و خانوادگی بزرگان دینی را بدانید؛ رفتاری که شاید بهترین الگو برای سبک زندگی دینی خانواده های مذهبی امروزی هم باشد. این شما و این عاشقانه های علما در ادامه مطلب.


۸ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

چرا طلبگی ... ؟


طلبه سربازی است بی نام، و داعیه داری است بی ادعا! که برای از غیبت به در آوردن مردمان و ظهور منجی آخر الزمان، وظیفه گران خویش بر دوش می کشد؛ و بنا به وظیفه ای که آن امام همام بر عهده او نهاده رهایی بخش خلق خدا از منجلاب معاصی و ره نمایی آنان به سمت رهایی و پای نهادن در وادی قرب الهی و ناجی آن ها از  آتش خشم الهی می باشد ...

۶ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

فروپاشی اسطوره های طلبگی

میخواهم از نظر علمی بالاتر از علامه طباطبایی باشم، از نظر اخلاقی باید بالاتر از آیت الله قاضی شوم، باید مانند برخی از بزرگان اجتهاد خود را در سن ۲۵ سالگی کسب کنم ،از منظر سیاسی در حد امام خمینی ره میتوانم موثر باشم. اینها ذهنیات طلبه هایی با انگیزه است که خالصانه دل به حوزه میدهند و از تعلقات و موقعیتهای خارج از حوزه چشم پوشی میکنند تا این اهداف مقدس را جامه عمل بپوشانند.اما چه میشود این اسطوره ها بمرور فرو میریزند؟ چگونه یک طلبه آرزوها و آمال خود را فراموش میکند؟ این نوشته به این فرایند توجه دارد فارغ از نگاه ارزشی.
۸ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد

طلاب چقدر شهریه می‌گیرند؟


شاید برای شما هم سوال باشد ، حداقل برای دوستان دانشگاهی من که خیلی سوال بود ، خلاصه از وقتی که دوستان فهمیدند که میخام طلبه بشم یکی از اولین سوالاتشون موضوع درآمد و شهریه بود .
۴۶ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
الاحقر العبد